27 października AD 2011

Dnia 9 listopada o godzinie 17.00 w głównej siedzibie Regionu Rzeszowskiego Solidarności przy ulicy ul. Matuszczaka 14 w Rzeszowie odbędzie się spotkanie z wolontariuszami tegorocznej wyprawy wolontariackiej na Kamczatkę. W planie pokaz filmów, zdjęć okraszonych odpowiednią opowieścią. Budowa kościoła, prace przy parafii, wulkany i niedźwiedzie. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

W 2001 roku na misję do Pietropawłowska Kamczackiego przybył ks. Krzysztof Kowal. Pełni on posługę w parafii pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Od 2007 r. towarzyszy mu ks. Jan Radoń. Mimo znacznego obszaru jaki zajmuje parafia (diecezja ma 10 mln km kw.) liczy ona zaledwie osiemdziesięciu wiernych, głównie potomków polskich zesłańców.

W 2006 roku, po pięciu latach starań, władze Pietropawłowska udzieliły pozwolenia na budowę kościoła. W 2009 r. powstały fundamenty. Prace posuwają się powoli. Polskim misjonarzom brakuje nie tylko funduszy, ale przede wszystkim rąk do pomocy przy pracy budowlanej oraz przy wydobywaniu kamienia na materiał budulcowy. Stąd pojawiła idea wolontariatu w tej odległej części Rosji.

Przygotowania do wyprawy trwały od początku roku. Do współpracy przy realizacji projektu udało mu się pozyskać Wspólnotę Polską oraz Solidarność Regionu Rzeszowskiego. Wsparcie okazały również dziesiątki osób prywatnych.

Projekt wolontariatu na Kamczatce realizowany był przez Instytut Tradycji. Zakończył się 8 sierpnia.